Meteorit Campo del Cielo krabička 0,3 g
Kód: 0789Podrobný popis
Dopad: 4800 rokov
Nález: rok 2000
Súradnice: 27 ° 38' južnej šírky a 61° 42' západnej dĺžky
Zloženie: 92,9 % Fe, 6,7 % Ni, 0,4 % Co
Štrukturálna klasifikácia: Oktaedrit
Skupina: IAB
Campo del Cielo patrí do skupiny železných meteoritov. Dopadová oblasť sa nachádza na hranici medzi provinciami Chaco a Santiago del Estero, 1 000 kilometrov severozápadne od Buenos Aires v Argentíne. Kráterové pole sa rozkladá na ploche 18,5 x 3 km a obsahuje najmenej 26 kráterov. Najväčší má rozmery 115 x 91 metrov. Krátery a okolie obsahujú početné fragmenty železného meteoritu. Celková hmotnosť doteraz získaných kusov je asi 100 ton, vďaka čomu je meteorit najťažším zaznamenaným meteoritom na Zemi. Vek kráterov sa sa datuje na 4 000 - 5 000 rokov.
Dva najväčšie úlomky Gancedo (30,8 ton) a El Chaco (28,8-ton) patria medzi najťažšie meteoritové hmoty na Zemi. Ťažší samostatný kus je len najväčší meteorit svet Hoba (60-ton) v Namíbii a 31-tonový fragment z meteoritu v Cape Yorku.
Neoficiálne bol meteorit známi miestnym domorodým kmeňom, ktoré používali meteorit na výrobu zbraní. Domorodci tvrdili, že masa padla z neba na miesto, ktoré nazývali Piguem Nonralta, ktoré v španielčine znamená Campo del Cielo („pole neba“). Až v roku 1576 bola poverená armáda nájsť železo, ktoré domorodé kmene využívali. Vojaci našli veľké množstvo kovu a predpokladali, že to bola železná baňa, a priniesla späť niekoľko vzoriek, ktoré boli opísané ako neobvykle čisté. Guvernér túto výpravu zdokumentoval a správu uložil v archíve na ktorú sa rýchlo zabudlo.
V roku 1774 don Bartolomé Francisco de Maguna znovu objavil železnú hmotu, ktorú nazval el Meson de Fierro („tabuľka železa“). Maguna si myslel, že masa je východom železnej rudy. Ďalšia expedícia, ktorú v roku 1783 viedol Rubin de Celis, použila výbušniny na vyčistenie terénu okolo omše a zistila, že to bol pravdepodobne jediný kameň. Celis odhadol hmotnosť na 15 ton a opustil ju ako bezcennú. Sám neveril, že kameň padol z neba a predpokladal, že sa vytvoril sopečnou erupciou. Vzorky však poslal do Kráľovskej spoločnosti v Londýne a uverejnil svoju správu v rámci Filozofických transakcií Kráľovskej spoločnosti. Tieto vzorky sa neskôr analyzovali a bolo zistené, že obsahujú viac ako 90 % železa a takmer 10 % niklu čo ich zaraďuje k meteoritickému pôvodu.
Najväčší kus meteoritu Campo del Cielo bol objavený v roku 2016. Meteorit Gancedo bol pomenovaný po neďalekom meste Gancedo, ktoré zapožičalo vybavenie na ťažbu. Tento meteorit má hmotnosť 30 800 kg. Pôvodne sa uvažovalo, že váži menej ako El Chaco. Z dôvodu podozrenia na nepresnosť pri vážení El Chaco v roku 1980, sa znova vážili rovnakými prístrojmi a zistilo sa, že mal hmotnosť iba 28 840 kg, teda menej ako Gancedo.
Kľúčové slová: meteorit, meteorit Campo del Cielo, Argentína, železný meteorit, meteorit v krabičke, darček
Fotografie sú ilustračné.
Foto: Peter Mikuš
Dodatočné parametre
Kategória: | METEORITY A TEKTITY |
---|---|
Hmotnosť: | 0.011 kg |
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.